Protez Ayak Teknolojileri

Alt ekstremite amputasyonu olan bireylerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi farklı protez ayak mevcuttur.

Alt ekstremite amputasyonu olan bireylerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi farklı protez ayak mevcuttur. Çoğu protez ayak aşağıda listelenen ana kategorilerden birine ait olsa da, birden fazla ayak sınıfında özellikleri ve işlevselliği birleştiren protez ayaklar da vardır. Klinisyeniniz özel ihtiyaçlarınızı ve faaliyetlerinizi değerlendirecek ve sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.
 
Aşağıda her bir teknoloji türü hakkında daha fazla bilgi edinin.
 
Hidrolik Ayak Bileği
Hidrolik ayak bileği ayakları, ayarlanabilir bir hidrolik ayak bileği ekleminde protez ayağın dirençli hareketine izin verir. Bu, daha dengeli yürümeye olanak tanır, daha geniş bir yüzey yelpazesinde ve çevresel engellerde yürümeye uyum sağlar ve bazı hastalar için lokalize soket basınç noktalarını azaltabilir.
 
Mikroişlemci Ayakları
Mikroişlemciler, yürüme hızınıza, eğim veya eğime ve arazi tipine bağlı olarak protez ayak bileğinin direncini gerçek zamanlı olarak değiştirir. Hastalar ayrıca bu gelişen teknoloji ile priz konforunun artmasını ve tökezleme ve düşmelerin azalmasını önermektedir.
 
Elektrikli Ayaklar
Elektrikli ayaklar, ayak ve ayak bileği kaslarının güçlü itiş gücünü taklit etmek için pil gücünü kullanır. Bu ayaklar genellikle nispeten ağırdır ve günlük pil şarjı gerektirir. Bununla birlikte, uygun hastalar bu teknolojinin kullanımıyla yorgunluğun azaldığını bildirmiştir.
 
Dinamik Tepki Ayakları
Dinamik tepki ayakları, karbon yapılarının deformasyonu yoluyla her adım boyunca enerji depolar. Bu yapılar, her adımın sonunda orijinal şekillerine dönerek, depolanan enerjinin geri dönüşü ve daha doğal, akıcı bir yürüyüş ile sonuçlanır.
 
Eksenel ayak
Tek eksenli ayaklar, mekanik bir ayak bileği ekleminde harekete izin vererek ayak bileği ekleminin hareketini taklit eder. Stabilite sağlarlar, genellikle daha çekingen yürüyüşçüler için tavsiye edilirler ve özellikle diz kontrolü zayıf olan veya diz üstü protezle sınırlı yürümeye çalışan hastalar için değerli olabilirler. Çok eksenli ayaklar, ayağın birkaç düzlemde sönümlü hareketlerine izin verir, bu da düz olmayan yüzeylerde dengeyi ve konforu artırmaya yardımcı olur.
 
Sağlam Ayak Bileği Yastık Topuk (SACH)
SACH ayakları, hafif aktivite için ideal olan hafif, temel bir protez seçeneğidir.
 
Kısmi Ayaklar ve Ayak Parmakları
Kısmi ayak ve parmak çözümleri, dengeyi iyileştirebilir, ayakkabıların oturmasına yardımcı olabilir ve kozmetik restorasyon sağlayabilir.