Diz Altı Uzuv Kaybı

Diz altı uzuv kaybı, bacağın diz altında kesilmesi veya yokluğu anlamına gelir

Diz altı (BK) uzuv kaybı (aynı zamanda transtibial amputasyon olarak da adlandırılır ), bacağın diz altında kesilmesi veya yokluğu anlamına gelir. Bu seviyede bir ampütasyondan geçerken seçeneklerinizi bilmek ve bağımsız bir yaşam tarzına geri dönmenin mümkün olduğunu hatırlamak önemlidir.
 
Ampütasyon yolculuğunuza başlarken, diz altı yapay uzuvların (protezlerin) tasarımı, üretimi ve takılması konusunda eğitim almış bir protez uzmanıyla çalışacaksınız. Protez uzmanınızla hedefleriniz, beklentileriniz ve endişeleriniz hakkında konuşmanız önemlidir, böylece özel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Mümkünse, ameliyattan önce onunla görüşmeye çalışmalısınız, böylece önünüzdeki yola hazırlanabilirsiniz. Protez uzmanınız, sağlığınızı izlemek ve beklenen dönüm noktalarınızı karşıladığınızdan emin olmak için doktorunuz ve rehabilitasyon ekibinizle yakın bir şekilde çalışacaktır.
 
İşte, diz altı uzuv kaybı bakım yolculuğunuz sırasında neler beklemeniz gerektiğine dair bir genel bakış.
 
Ameliyat Sonrası Bacak Bakımı
Doktorunuz, kalan uzvunuzu şekillendirmeye yardımcı olması için bir büzücü ve/veya bacağınızı yaralanmalardan korumak ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için bir AmpuShield ® reçete edebilir.
 
İlk Protezci Buluşması
Protez uzmanınız sizi tanıyacak ve günlük aktivitelerinizi soracaktır. Hedeflerinizi dinleyecek ve ardından özel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş doğru protezi tasarlamak için klinik uzmanlıklarını uygulayacaktır.
 
İlk Protez
Kalan uzvunuz yeterince iyileştiğinde, bir protezle ölçülecek ve uygun hale getirileceksiniz. Eve götüreceğiniz protez, ihtiyaçlarınıza uygun malzemeler kullanılarak kişiye özel yapılır. Protez uzmanınız size protezinizi ve sarf malzemelerinizi nasıl giyeceğinizi ve bakımını yapacağınızı öğretecektir.
 
Fizik Tedavi
Doktorunuz, protez uzmanınız ve/veya fizyoterapistiniz protezinizi günlük aktivitelerinizde nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Temel beceriler konusunda rahat olduğunuzda, merdiven inip çıkmak, araba kullanmak ve spor veya diğer hobilere katılmak gibi daha gelişmiş fiziksel aktivitelere devam edebilirsiniz.
 
Takip Bakımı
Uzuvunuz değiştikçe, protez uzmanınız gerektiğinde periyodik değiştirmeler de dahil olmak üzere protezinizde ayarlamalar yapmaya devam edecektir. Özellikle kalan uzvunuzun boyutu değiştikçe, herhangi bir sorunu çözmek için en az altı ayda bir protez uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.