Diz Üstü Uzuv Kaybı

Diz üstü uzuv kaybı, bacağın diz üstünde amputasyonu veya yokluğu anlamına gelir.

Diz üstü uzuv kaybı (aynı zamanda transfemoral amputasyon olarak da adlandırılır), bacağın diz üstünde kesilmesi veya yokluğu anlamına gelir. Lokal süreçler ve cerrahi tercihler kişiden kişiye önemli ölçüde değişebilse de, diz üstü amputasyonu olan kişiler genellikle ameliyattan birkaç hafta sonra protetik yerleştirme sürecine başlarlar. Rehabilitasyon sürecinize başlarken, protez uzuvların tasarımı, üretimi ve montajı konusunda eğitimli bir protez uzmanıyla çalışacaksınız. Spesifik ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesi için protez uzmanınızla beklentileriniz ve endişeleriniz hakkında konuşmanız önemlidir. Protez uzmanınız, sağlığınızı izlemek ve beklenen dönüm noktalarınızı karşıladığınızdan emin olmak için doktorunuz ve rehabilitasyon ekibinizle yakın bir şekilde çalışacaktır.
 
İşte, diz üstü uzuv kaybı bakım yolculuğunuz sırasında neler beklemeniz gerektiğine dair bir genel bakış.
 
Ameliyat Sonrası Bacak Bakımı
Ampütasyondan sonra, kalan uzvunuzda önemli bir şişlik yaşayabilirsiniz. Doktorunuz, kalan uzvunuzu şekillendirmeye yardımcı olmak ve önümüzdeki haftalarda daha iyi oturan bir protez sağlamak için bir küçültücü reçete edebilir.
 
İlk Protezci Buluşması
Protez uzmanınız sizi tanıyacak, gücünüzü ve hareketliliğinizi değerlendirecek ve günlük aktivitelerinizi soracaktır. Hedeflerinizi dinleyecek ve ardından özel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş doğru protezi tasarlamak için klinik uzmanlıklarını uygulayacaktır.
 
İlk Protez
Kalan uzvunuz yeterince iyileştiğinde, bir protezle ölçülecek ve uygun hale getirileceksiniz. Eve götüreceğiniz protez, ihtiyaçlarınıza en uygun malzemeler kullanılarak size özel olarak yapılacaktır. Protez uzmanınız size protezinizi ve sarf malzemelerinizi nasıl giyeceğinizi ve bakımını yapacağınızı öğretecektir.
 
Fizik Tedavi
Doktorunuz, protez uzmanınız ve/veya fizyoterapistiniz protezinizi günlük aktivitelerinizde nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Temel beceriler konusunda rahat olduğunuzda, merdivenlerden inip çıkmak, araba kullanmak ve spor veya diğer hobilere katılmak gibi daha gelişmiş fiziksel aktivitelere devam edebilirsiniz.
 
Takip Bakımı
Uzvunuz değiştikçe, protez uzmanınız protezinizde ayarlamalar yapmaya devam edecektir. Bu, aktivite seviyenizi artırdıkça soketin periyodik olarak değiştirilmesini veya bileşenlerin değiştirilmesini içerebilir. Özellikle kalan uzvunuzun boyutu değiştikçe, herhangi bir sorunu çözmek için en az altı ayda bir protez uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.