Bacak Protezleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bacak protezleri, ampute olan insanlar açısından oldukça önemli ürünler arasında yer almaktadır. Hemen herkesin engelli adayı olduğunu varsayarsak da protez yapımının ve işlevlerinin ne kadar önemli olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Protezler ampute olan bölgelere göre özel tasarıma sahip olması gerektiği gibi kullanacak kişinin isteklerini de karşılayabilecek özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Bacak protezleri öncelikle kişiye özel bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Kişiye özel tasarlanmayan protezler maalesef ki protezi kullanan kişinin ciddi rahatsızlıklarla uğraşmasına neden olabilecektir. Özellikle ampute olan bölgenin genişliğine göre kalçadan protez, diz üstü protez ya da alt ekstremite protezlerinden uygun olanı tercih edilmelidir. Ardından kullanacak kişinin boyuna, kilosuna ve günlük yapacağı yük işlevine göre özel bir dizayn gerektirmektedir.

Ayrıca kullanıcının günlük aktivite oranı net bir şekilde belirlenerek bunlara uygun işlevsel bir protezin tasarlanması gerekmektedir. Sıradan satılan protezleri almanız maalesef ki diğer bacağınıza daha fazla yüklenmenize sebep olacağı gibi ampute olan bölgenin geniş bir alana yayılmasına da neden olabilmektedir.

Aynı zamanda bacak protezleri alındıktan sonra ilk birkaç ay düzenli olarak kullanılmalı ve protez uzmanınızla düzenli olarak görüşmeniz tavsiye edilmektedir. Protez kullanmaya başladıktan sonra ampute bölgede kızarıklık, kaşıntı, şişlik vb. gibi durumlarda ise protezi kullanmayı bırakarak size uyumlu protezlere yönelmeniz tavsiye edilmektedir.