Bacak Protezleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Bacak protezleri kullanımını gerçekleştiren insanlar protezlerine nasıl bakım yapacaklarını ve protez kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak etmektedir. Bu durum bir tek bacaklar için protez kullanan insanlar için değil kol protezleri kullanan insanlar içinde oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Özellikle protez kullanırken protezle ampute bölgenin uyumlanması oldukça önemlidir.

Bacak protezleri ve kol protezleri özel olarak kişiye göre dizayn edilerek verildikten sonra kişinin takibi son derece dikkatli yapılmalıdır. Protez kullanıcıları ise kullanmak istedikleri işlevlere göre protez yaptırarak eklem özelliklerini yeniden kavrayabilmektedirler. Ancak protezler kullanılırken bölgenin devamlı temiz tutulması son derece önemlidir. Bölgede herhangi bir kızarıklık şişlik olduğunda ise protezi kullanmayı bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Ayrıca protez içerisin de günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Asla nemli veya kirli protezlerle dolaşılmamalıdır. Günlük olarak protezlerinizi temiz ıslak sabunlu bir bezle silmeli ardından ise kuru ıslak bir bezle sabunundan arındırmanız gerekmektedir. En son ise kuru bezle protezin iç kısmı tamamen kuruyana kadar silinmeli ve protez ampute bölgeye adapte edilmelidir.

Sizler de bacak protezleri hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerdenseniz canerdem.com sitesi olarak bizlerle irtibata geçebilir ve merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını protez uzmanlarımızdan alabilirsiniz. Ayrıca mutlaka kişiye özel protezleri kullanmanızı ve diğer bacağınıza daha az yük bindirmenizi tavsiye etmekteyiz. Yoksa ampute olan bölgeyi genişletme riskiniz olacağı gibi çeşitli cilt sorunları ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.