3D Kalça Abduksiyon Ortezi

Ferrari Orthesis Isozentrische ARGIO

Resiprokal yürüyüş ortezi veya Ferrari Ortezi, ambulasyon ihtiyacı olan parapiljik veya Spina Bifidalı hastalarda yaygın bir biçimde uygulanan fonksiyonel yürüyüş ortezi.
 
RGO ortezinde her iki kalça birbirine çelik bir yay aracılığıyla bağlıdır. Kalça eklemlerimizden birini hafifte olsa öne doğru hareket ettirmemiz (fleksiyon) mekanik bir gerilim doğurur ve diğer kalçamızın ters yöne hareketini sağlar.(ekstansiyon momenti) Dolayısıtla özellikle kalça eklemlerinden birinden bükme (aktif fleksiyon) yetisi olan vakalarda çok başarılı neticeler alınmıştır. Her adım atışta tekrarlanan resiprok yürüyüş kalçaka kontraktür oluşumunun önüne geçer. İkili hareket kabiliyetine sahip kalça eklemini ayakta durdurduğumuz esnada kilitleyip oturacağımız esnada tamamen serbest pozisyona getirebiliriz. Eller serbest olarak hem ayakta durabilme hem de cihaz adaptasyon sürecine paralel yürüyüşlere başlama çocukların erken gelişim dönemlerinde fizyolojik, iskelet ve piskolojik yönlerden sağladığı destek, cihazın başlıca faydalarındandır. 30 derecenin üstünde kontraktürü olmayan, mental sorunu bulunmayan çocuklar için ortalama 2 yaş uygulama için uygun kabul edilir.
 
Can ERDEM Ortez Protez Laboratuarının ARGE çalışmları sonucunda her hastanın kilosu ve boyuna göre cihazın mekanızması üretilmektedir