Cranial Kask Hangi Tip Bozukluklarda Kullanılır

Cranial kask, yeni doğmuş bazı bebekler için oldukça önemli sayılmaktadır. Kafatası şekil bozukluğu olarak tanımlanan bu durum genellikle bebeklerde 6-10 hafta aralığından sonra net bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Pek çok çeşidi bulunan kafatası şekil bozukluğu Cranial kask tedavisi ile %95 oranında başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Cranial tedavi merkezi olarak uzun yıllardır bebeklerde gözlenen düz baş, eğik baş, kulaktan kulağa aşırı geniş baş ve yamuk kafa şekli hastalıklarına kask çeşitlerimiz ile tedavi uygulamakta ve hastalık ortadan kaldırılmaktadır. Genellikle tek tarafa yatırılan bebeklerde görülen bu sorun bebeğin kafatasının normal standartlardan farklı gelişmesine neden olmaktadır.

Bu sebepten dolayı da kafatası gelişim bozukluğu kaskı ile çocukların durumlarına göre gelişimlerinin olumlu bir seyirde gitmesine destek olunmaktadır. Bildiğiniz üzere çocukların kafatası ilk doğduklarında beyin gelişimleri için oldukça yumuşak bir dokuda gelişime açıktır. Gelişimde işlevsel bir bozukluk meydana geldiğinde ise günlük 23 saat belirli bir süre kask kullanarak yapısal bozukluğun önüne geçilmektedir.

Cranial kask, düz, eğik ve paralel baş sendromları genellikle bebeklerde en sık görülen kafatası şekil bozuklukları arasında görülmektedir. Kulaktan kulağa ve uzun kafatası bozukluğu da nadirde olsa gözlemlenebilmektedir. Ancak %95 oranında erken gelişim sırasında tedavi edilen çocuklar hızla bu olumsuz gelişimden kurtularak sağlıklı bir görüntüye ulaşmakta ve sorunsuz bir gelişim göstermektedir.